چهارشنبه 9 فروردين 1396 Wednesday 29 March 2017 1 رجب 1438

منطقه ویژه اقتصادی سیرجان همراه با هفت ناحیه صنعتی فعال با اشتغال زايي 5550 نفری قابليت عظيمي را براي اشتغال زايي شهرستان فراهم كرده است اما كمبود نقدينگي به تضعيف تدريجي اين بنگاه ها و رشد نرخ بيكاري منجر شده است و باعث شده صاحبان سرمايه سود كمتري از اين بنگاه ها داشته باشند و این موضوع ما را برآن داشت تا گزارشی را تهیه کنیم.


ابتدا به سراغ یک واحد تولیدی رفتیم مدير يك واحد توليدي در اين باره مي گويد: نقدينگي در اين واحدها بايد تقويت شود زيرا به دليل كمبود نقدينگي نمي توانيم از تمام ظرفيتمان استفاده كنيم.


وي عدم دسترسي به سرمايه اوليه براي شروع كار، نرخ بالاي تسهيلات و نگرش منفي برخي بانك ها مبني بر اينكه تامين مالي اين بنگاه ها از لحاظ مالي به نفع آنها نيست از عوامل اين مشكل مي داند و مي گويد : اگرچه صندوق ضمانت صنايع كوچك ٬ طي اين سال ها فرايند دريافت تسهيلات را آسان تر كرده است اما فرايند دريافت اين تسهيلات به قدري طولاني است كه كارگاه ها براي جبران نقدينگي مدتي را به ناچار در ركود به سر مي برند.


آقاي رسولي نیز كه يك كارگاه فراوري و بسته بندي پسته دارد از نبود انسجام صنفي گلايه مند است و مي گويد : هركس براي خودش بازاريابي مي كند و قيمت مي دهد و اين باعث رقابت ناسالم مي شود و حاشيه سود ما كاهش مي يابد و متضرر مي شويم.
 
آقای رضایی کارگاه بتن دارد او قصد تعطیلی واحدش را دارد و می گوید : با پنج کارگاه بتن دیگر قرار گذاشته ایم که اگر فضای کسب و کار در چند ماه آینده بهتر نشود کارگاه هایمان را تعطیل می کنیم.وی رکود حاکم براقتصاد کشور و تعدد این کارگاه ها را از عوامل این تصمیم عنوان کرد.


وی از صدور مجوزهای تکراری از سوی اداره صنعت و معدن در این بخش انتقاد کرد و گفت: چرا اداره صنعت معدن و تجارت صدور جواز تاسیس و پروانه بهره برداری را به صورت علمی ، فنی و مهندسی بررسی نمی کند.


رييس شركت شهرك هاي صنعتي سيرجان در اين خصوص گفت: كارگاه هاي فراوري پسته مجوز فعاليتشان را از اداره هاي صنعت و معدن و جهادكشاورزي مي گيرند و عمدتا خارج از شهرك های صنعتي واقع شده اند كه كارهاي مربوط به بازرگانيشان مربوط به اتاق بازرگاني است.
 
سعيد رشيدي گفت : فقط سه واحد فراوري پسته در شهرك هاي صنعتي داريم ٬ از اين رو احساس نياز كرديم كنسرسيومي از پسته داران سيرجان تشكيل شود تا فعاليت هايشان سروسامان داده شود و در بازارهاي خارجي رقيب يكديگر نشوند.


وي در همين رابطه گفت : ١٠ واحد بازرگاني و فراوري پسته اين كنسرسوم را تشكيل مي دهند و قرار است ميثاق نامه اي بين اين ١٠ واحد به امضا برسد كه اگر موفق شود ديگر واحدها مي توانند به ان بپيوندند.


آقاي غفاري كه مي خواهد لوله پلي اتيلن توليد كند مي گويد : يك ميليارد و هفتصد ميليون تومان هزينه كرده است تا اين طرح به ٧٠ درصد پيشرفت برسد.او مي گويد اين طرح اماده نصب ماشين الات توليد است اما به دليل نداشتن نقدينگي روند انجام كار با كندي روبه رو است.اين صنعتگر اضاف كرد اين طرح به دو ميليارد تومان تسهيلات نيازمند است كه اگر راه اندازي شود ٥٠ فرصت شغلي ايجاد مي شود.


رییس اداره صنعت، معدن و تجارت سیرجان در خصوص تامین نقدینگی واحد های تولیدی می گوید : واحد هایی که جواز تاسیس دا رند 60 درصد وبالای 60 درصد پیشرفت داشته باشند می توانند در سیستم بهین یاب یا سیستم دریافت خدمات و تسهیلات بر اساس تکمیل فرم های ابنترنتی که مربوط به وزارت صنعت و معدن است ثبت نام کنند و درخواست تسهیلات نمایند.

 

آقای خواجویی درباره واحدهایی که پروانه بهره برداری دارند و در حال تولید هستند گفت : این واحد ها برای افزایش سرمایه در گردش باید در سیستم بهین یاب ثبت نام کنند.


متولی صنعت سیرجان از ثبت نام بیش از 70 طرح در سیستم بهین یاب در سیرجان خبر داد و افزود : تا کنون 47 طرح به بانک های عامل استان معرفی شده اند که حدود 56 میلیارد تومان تسهیلات برای این واحد ها در نظر گرفته شده است.


رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سیرجان توضیح داد: برای افرادی که واجد الشرایط جواز تاسیس واحد تولیدی و صنعتی هستند هیچ محدودیت قانونی برای صدور جواز تاسیس نداریم و می توانند پس از دریافت جواز فعالیت خود را اغاز کنند اما کسانی که جواز تاسیس دارند و فعالیتی ندارند لغو مجوزشده و جوازشان باطل می شود.


خواجویی در مورد آمار واحدهای صنعتی کوچک گفت : 720 جواز تاسیس صادر شده و 235 واحد پروانه بهره برداری صادر شده که از این 235 واحد 150 واحد فعال برای 5550 نفر اشتغال زایی داشته اند و سهم صنایع کوچک و متوسط این شهرستان از کل صنعت شهرستان 88 درصد است و 45 درصد سهمیه اشتغال  به همراه 35 درصد ارزش افزوده را به خود اختصاص داده است.

 

گزارش: سید محمد جواد سجادی

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سامانه پخش زنده_اینترنتی

نوروز 1396 مبارک...

گفتگو

نماد ساماندهی سایت

logo-samandehi

اوقات شرعی سیرجان (امروز)

Back to Top

Template Design:Dima Group